آداب و اصول سنت ولیمه دادن


آداب و اصول سنت ولیمه دادن
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۹ مهر ۱۳۹۶     در : ولیمه و ترحیم
  ۳۸۰۶   |     ۰  
آداب و اصول سنت ولیمه دادن


ولیمه دادن یکی از سنت های پسندیده اسلامی ست که به مهمانی گفته میشه که در اون حداقل ده نفر شرکت داشته باشن. مهمانان ولیمه میتونن از اقوام ، دوستان ، همسایگان و ... باشن.اما چه خوبه از افراد کم بضاعت هم در این مراسم دعوت کنیم. چون فلسفه وجودی ولیمه ها، حل مشکل و نیازهای غذایی افراده که در اون باید دو شرط رعایت بشه.یکی اینکه اکثریت مهمانان حاضر در اون از فقرا و نیازمندان باشن و دوم  دور از تشریفات و زیاده‌‏روی و اسراف باشه.
ولیمه رو بیشتر به عنوان ولیمه حج ، یعنی مهمانی که بدلیل زیارت خانه خدا برگزار شده ، می شناسیم اما جالبه بدونین این سنت اسلامی به دلایل دیگری مثل ازدواج (همون مراسم عروسی)، تولد فرزند و ... هم برگزار میشه. پیامبر اسلام صلوات الله می فرمایند: ولیمه در پنج مورد است: ازدواج، تولد فرزند، ختنه، خرید منزل، مراجعت از مکه معظمه.
ولیمه دادن در اسلام واجب نیست ، بلکه سنت و مستحبه و از اون به عنوان کاری پسندیه یاد شده. امام صادق علیه السلام می فرمایند: خداوند قربانی کردن و طعام دادن (ولیمه) را دوست دارد. 
 چه افرادی به ولیمه باید دعوت شوند؟
همونطور که اشاره شد باید اکثریت مهمانان ولیمه افراد کم توان باشن اما در کلامی از امام صادق علیه السلام آمده است که افراد مسکین رو برای ولیمه دعوت کنید. «مسکین» در تعریف با «فقیر» متفاوته و به افراد نیازمندی گفته میشه که عزتمندانه زندگی کرده، نیاز خود رو به زبان نمی آورند و طرح نیاز نمی کنن. اما فقیر کسیه که نیاز خودشو بیان می کنه.
در ادامه کلام حضرت آمده است که اونچه باطل باشد، نمی تواند سرانجام داشته باشد. یعنی عمل باطل نتیجه و سامانی نیز نداره. بنابراین اونچه از این کلام استنباط میشه اونه که اگه افرادی غیر از مسکینان برای ولیمه دعوت بشن، حداقل میشه گفت که این ولیمه مورد تایید نیست.
البته این بدین معنی نیست که  دعوت از آشنایان و بستگان ممنوعه. بلکه باید به گونه ای مراسم رو ساماندهی کنیم که فقیر و غنی در کنار هم قرار بگیرن در حالیکه اکثریت مهمانان از نیازمندان باشن. حضرت محمد صلوات الله می فرمایند: "در طعام ولیمه خود فقرا و اغنیا را قرار دهید".زیرا دعوت کردن از فامیل و بستگان مصداق صله رحم است و در کنار آن دعوت از فقرا نباید فراموش شود. 
 ولیمه پسندیده
در طرح مجمع خیرین سلامت بیرجند ، با همت مدیران کاروان حجاج و حاجی ها هزینه ولیمه اونها صرف مدرسه سازی شد.
این طرح که با استقبال زیادی روبرو شد به ساخت مدرسه ای با عنوان «میقات ۱» در بیرجند انجامید و در طول دوره اجرای آن سه مدرسه مشارکتی با هزینه و کمک حجاج و سازمان تجهیز و نوسازی مدارس احداث شد.
این طرح به خیلی زود در تمام کشور گسترش یافت به طوری که در طول سال‌های گذشته ۱۱۰ مدرسه با عنوان میقات در کشور احداث شد. همچنین بعضی از حجاج بخشی از هزینه سفر و ولیمه خود رو صرف ساخت مرکز شیمی درمانی و رادیوتراپی کردن. 
سیدمحمدمهدی نوربخش که سال گذشته هزینه ولیمه خود معادل پنج میلیون تومن رو به ساخت مرکز درمانی بیماران سرطانی اهدا کرده، معتقد است: در شرایط کنونی کشور و همچنین در حالی که بیماران سرطانی از نبود مرکز درمانی رنج می‌برن و باید برای درمان بیماری خود راهی سفری طولانی به دیگر استان‌ها بشن، صرف هزینه‌های هنگفت برای ولیمه هیچ توجیهی نداره، در حالی که میشه تمام یا بخشی از اونو برای ساخت مراکزی این‌چنینی اختصاص داد.
وی با بیان این‌ که توقع و انتظار مردم از حجاج مانعی بر سر راه این کاره، خاطرنشان کرد: من هم برای رفع تکلیف و اجرای این سنت مستحب، مجلس کوچک و ساده‌ای برگزار کردم و میزبان ۱۷۰ نفر بودم، اما عمده هزینه حج خودمو به امر تکمیل مرکز درمانی اختصاص دادم.
در نهایت نکته قابل توجه اینست که ولیمه دادن سنت پسندیده الهی ست که باید با نیت کمک کردن به دیگران (مانند : اطعام نیازمندان ، ساخت مدرسه و مسجد، ساخت مراکز درمانی ،آزادی زندانیان و یا هر شکل دیگر) انجام بشه تا مورد قبول خداوند قراربگیره.


منبع: titre1.ir


 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب و اصول سنت ولیمه دادن
موضوع: ولیمه و ترحیم
آداب و اصول سنت ولیمه دادن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

ولیمه دادن یکی از سنت های پسندیده اسلامی ست که به مهمانی گفته میشه که در اون حداقل ده نفر شرکت داشته باشن. مهمانان ولیمه میتونن از اقوام ، دوستان ، همسایگان و ... باشن.اما چه خوبه از افراد کم بضاعت هم...

رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
موضوع: ولیمه و ترحیم
رسم‌های عجیب امروزی در مراسم ختم
۲۴ مهر ۱۳۹۶

چندسالیه که رفتارای عجیب و غریب در مراسم خاک‌سپاری رفتگان صورت می‌گیره که مصداق ضعف فرهنگی بوده و نفعی هم به حال مردگان و بازماندگانشان نداره

مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
موضوع: ولیمه و ترحیم
مراسم ختم اینترنتی ، درست یا غلط !
۲۴ مهر ۱۳۹۶

اینجا مراسم ختم مجازیه. مراسمی که برای افراد معروفی چون عباس کیارستمی ، داوود رشیدی ، منصور پورحیدری ، دنیا فنی‌زاده ، شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو ،محمود جهان، مریم میرزاخانی ، زینب ساسانیان ، محمدعلی فلاحتی نژاد و... تا کسانیکه قوم خویشی در خارج از شهر یا کشور دارن برگزار میشه.