آداب میزبانی مهمونی دادن


آداب میزبانی مهمونی دادن
ارسال شده توسط : رؤیا سلطانی     در : ۱۵ آبان ۱۳۹۶     در : مهمانی خانوادگی
  ۱۰۸۲   |     ۰  

آخرین بروز رسانی : ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
آداب میزبانی مهمونی دادن


مهمونی دادن برای تحکیم پیوندها و ارتباطات روش بسیار خوبیه. چند ساعتی دوستان و آشنایان رو گرد هم آوردن سبب آرامش خاطر هر انسانی میشه. به شرطی که با رعایت مسایلی هرچند کوچیک ، کاری کنیم که به خودمون و میهمانانمون خوش بگذره.
در این مطلب قصد داریم نکات ریز و مهم میزبانی رو بررسی کنیم.


۱-دعوت ، نوع دعوت و وقت معین
دعوت کردن و نوع دعوت بسیار مهمه. حتی اگه دوست قدیمی خودتونو به مهمونی دعوت می کنین باید کلیه موازین دعوت درست رو رعایت کنین. مثلا دعوت برای مهمونی جشن تولد یا شب یلدا رو به آخرین لحظات موکول نکنین.اگه دوست شما متاهله، مودبانه تره که شما یا همسرتون هردو رو تک تک دعوت کنین نه توسط همسرش و با پیغام دادن.همچنین اگه می خواین فرزندان فامیل یا دوستتون رو هم دعوت کنین، از مادر یا پدر اونا نخواین پیغام شما رو به بچه هاشون برسونن بلکه خودتون شخصا با اونا تماس بگیرین و دعوتشون کنین.
در هنگام دعوت نوع ، روز و ساعت دقیق مهمونی را خیلی مودبانه مشخص کنین.مثلا بگید پنج شنبه شب به مناسبت تولد فرزندمون جشنی از ساعت 6 تا 10 به صرف شام میگیریم و دوست داریم شما هم در جشنمون باشین.
شاید در ابتدا کمی سخت باشه و یا بعضی دوستانتون به شوخی به شما بگن: "اگه ساعت 10 نریم ما رو بیرون می کنین!؟ " اما مطمئن باشین در باطن از این کار شما خوششون میاد و اونو در پیش خواهند گرفت، چراکه هیچ کس خوشش نمیاد اگه قراره مهمونی داشته باشه تا پاسی از شب مهمون داری کنه و بعد از اون مشغول نظلفت بشه در حالیکه فردا صبح زود باید سرکار بره. ضمن اینکه بایستی رعایت حال همسایه را هم بکنین و جشنتون رو قبل از نیمه شب تموم کنین.


۲-لبخند بزنین
هرچند روز سختی داشتین و احتمالا خسته هستین اما به عنوان میزبان باید با روی گشاده به همراه سایر اعضای خانواده از مهمونا پذیرایی کنین.


۳-مهمونا رو به هم معرفی کنین
میزبان خوب در صورتی که همه ی مهمونا با هم آشنایی نداشته باشن در اولین فرصت اونا رو به هم معرفی می کنه. یا اگه فرد ناشناسی وارد جمع میشه اونو بطورعمومی به دیگران معرفی کنین.


۴-با همه یکسان رفتار کنین
اگه از چندین مهمون پذیرایی می کنین به همه یکسان توجه کنین و از بذل توجه خاص به یک یا چند نفر پرهیز کنین تا سبب دلخوری و سوتفاهم نشه.


۵-راز مهمونی
راز مهمونی خوب در خیلی چیزاست اما مردم معمولا از دو چیز بیشتر لذت می برن: یک وجود آدم بذله گو توی مهمونیه که سبب گرم شدن مجلس میشن و دوم پذیرایی خوب و متنوع که همه ی سلیقه ها رو در بر بگیره. البته این به معنای اسراف و تجمل گرایی نیست.  به طور مثال ما ایرانیا عادت داریم در بدو ورود مهمون ازش با نوشیدنی استقبال کنیم، میتونیم علاوه بر چای و شربت معمولی با تهیه چند نوشیدنی ساده و متنوع اجازه انتخاب به مهمون رو بدیم.قطعا مهمون شما از این کار استقبال میکنه.


۶-جعبه ی دستمال کاغذی
چندین جعبه دستمال کاغذی رو در جاهای مختلف در دید و دسترس مهمونا قرار بدین تا در صورت نیاز به راحتی و بدون سردرگمی و خجالت از اونا استفاده کنن.


۷-زیاد تعارف نکنین
از راحتی مهمونا مطمئن بشین اما بیش از حد تعارف نکنین. تعارف های پی در پی و بیش از حد یا به قولی " ایرانی بازی" هم مهمونا و هم خودتون رو معذب می کنه.


۸-آموزش به فرزندان
به بچه ها آموزش بدین با بچه های میزبان مهربون باشن و با اونا بازی کنن. اگه اسباب بازی ای دارن که بهش حساسن و مایل نیستن دیگران بهش دست بزنن دلیلی نداره در شب مهمونی اون وسیله جلو چشم بچه های دیگه باشه تا دعوا بر سر اون، شب خوش شما رو تلخ کنه.می تونین قبل از اومدن مهمونا اونو درجایی دور از دید و دسترس قرار بدین. حتی بهتره وسایلی رو که احتمال میدین برای بچه ها خطرساز باشه و یا شکستنی و گرون قیمت هستن ، از دسترس خارج کنین.


۹-داشتن چند قرص مسکن و...
داشتن چند قرص مسکن و ضد تهوع و یا داروی ضد دل درد به ویژه خاص کودکان ، می تونه در رفع ناراحتی مهمونای شما موثر باشه.


۱۰-اتاق جداگونه کودکان
برای بچه ها پذیرایی جداگونه و اتاق جداگونه ای در نظر بگیرین تا مزاحم بزرگترها نشن. در صورت امکان با استفاده از کارتون های زیبا یا کتاب قصه های جذاب میشه بچه ها رو سرگرم کرد و سکوت لذت بخشی در اتاق حاکم کرد.


۱۱-آماده سازی دستشویی
در دستشویی صابون ، حوله ی تمیز ، دستمال کاغذی به میزان کافی و حتی مسواک بازنشده و خمیردندان ، گوش پاک کن و کرم مرطوب کننده بگذارین. حتی میشه به مهمونا بسیار محترمانه یادآوری کرد در دستشویی حوله ی تمیز و مسواک هست تا اگه کسی نیاز داره با خیال راحت از اونا استفاده کنه.
حتما از خوشبوکننده در دستشویی استفاده کنین. این روزها بوگیر،مایعات واسپری های خوش بو کننده در سوپر مارکت ها به وفور یافت میشه.
برای خوشبو کردن فضای اتاق هم می تونین از عودها و اسپری های خوش بو کننده استفاده کنین.


۱۲- مهمان ناخوانده
چنانچه مهمون ناخونده براتون رسید با روی باز با او برخورد کنین و اجازه ندین مهمونا متوجه ناراحتی یا نگرانی شما بشن.در ضمن مهمان حبیب خداست و باید به گرمی از او استقبال کنین. برای اینکه توجه اش رو به بی مبالاتیش جلب کنین راه های زیادی هست، از جمله این که شما هرگز سرزده به خونه اش نرین.


۱۳ - از تخصص مهمون سو استفاده نکنین
اگه مهمونی دارین که تخصص خاصی داره ، مثلا پزشکه، از حضورش توی خونتون سو استفاده نکنین.یادتون نره او در منزل شما صرفا یک مهمونه و برای گذروندن اوقات خوشی به اونجا اومده.


۱۴-مهمان راه دور
اگه مهمونی دارین که مستقیما از سرکار آمده ، ممکنه برای مرتب کردن ظاهرش به سشوار و لوازم آرایش دیگه نیاز داشته باشه. پس اونا رو توی دسترس بگذارید .اگه مهمونی از راه دور دارین و قراره چند روزی خونه شما بمونه بایستی قبل از ورودش اتاقی برای او مهیا کنین و ملافه ها رو عوض کنین.از او بپرسین آیا به چیز خاصی مثل لباس راحت،مسواک،جوراب و ... نیاز داره یا خیر


۱۵-پخش موسیقی
اگه قراره در طول مهمونی موسیقی پخش کنین ، سلایق همه ی مهمونا رو در نظر بگیرین و انواع مختلف موزیک رو اماده کنین .خصوصا اگه مهمونی جشن تولده، موزیک های مناسب تولد و تبریک تولد یادتون نره.
هنگام صرف غذا هم بهتره یک موسیقی ملایم و آرام بخش پخش بشه.


۱۶-شستن ظروف
ظرف شستن پس از غذا هم همیشه در مهمونی ها مساله سازه. چون اغلب یا مهمونا اونو انجام می دن یا منتظر می مونن تا میزبان شست و شو ظروف رو انجام بده و بیاد که در هر دو صورت وقت ارزشمند مهمون تلف می شه.
اجازه ندین مهمونا مشغول شستن ظروف بشن چون مهمونی برای گذراندن اوقات خوش در کنار یکدیگر برگزار شده و شستن ظروف زمان زیادی از اونو از بین می بره.
برای همین بهتره مقدار کافی ظرف تمیز داشته باشین تا در صورت کثیف شدن در همان لحظه نیاز به تمیز کردن اونا نداشته باشین. ظروف کثیف رو جایی دور از چشم مهمونا بذارید وتا بعد از رفتن اونا به شست و شو بپردازین.

 

 

 

 مطالب ما را به آسانی برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

جستجو در مجله

نسیم 1

بنر نسیم 2

بنر نسیم 3


مطالب مرتبطآداب نشستن بر سر میز غذا
موضوع: مهمانی خانوادگی
آداب نشستن بر سر میز غذا
۱۸ مهر ۱۳۹۶

نشستن سر میز یا سفره در مهمانی ها آداب و اصولی دارد که هم میزبان و هم مهمان باید رعایت کنند.حال در برگزاری مهمانی های رسمی و تشریفاتی این قوانین کمی سفت و سخت تر است.این آداب تقریبا در تمام دنیا مرسوم...

مهمانی ، لذت یا عذاب!
موضوع: مهمانی خانوادگی
مهمانی ، لذت یا عذاب!
۱۸ مهر ۱۳۹۶

فرقی نمیکنه فامیل خودمونن یا فامیل همسر! گاهی خواسته یا ناخواسته کارایی می کنیم که آفت روابط فامیلی میشه و لذت روابط را از بین می بره. اگه از روابط قوم و خویشی راضی نیستیم و یا از جایگاه خودمون...

اصول و آداب مهمانی رفتن
موضوع: مهمانی خانوادگی
اصول و آداب مهمانی رفتن
۱۹ مهر ۱۳۹۶

دید و بازدید و سرزدن به دوستان و آشنایان از سنت های خوبیه که بین ما ایرانیان باب بوده و هرچند به دلایل زیاد و در شهرهای بزرگ این رسم دیرینه بسان بسیاری از عادات دیگه ما دستخوش تغییراتی شده ، اما هنوز...